Englantilaisen koulun säätiö sr

Englantilainen koulu etsii koulunkäynninohjaajaa peruskouluun (esikoulu ja luokat 1-6)

  • Sijainti Helsinki
  • Julkaistu 15.07.2026, 20:41
  • Haku päättyy 01.08.2026, 0:59
  • 01.08.2026, 0:59

Englantilainen koulu etsii koulunkäynninohjaajaa peruskouluun (esikoulu ja luokat 1-6)

**Koulunkäynninohjaajan toimi**

Englantilainen koulu hakee vakituiseen toimeen koulunkäynninohjaajaa esikouluun ja peruskouluun luokille 1-6 alkaen 10.8.2026 (38,25h/viikko). Tehtävään haetaan pätevää koulunkäynninohjaajaa, joka osaa äidinkielen tasoisesti suomea ja hyvin englantia.

Englantilainen koulu on perustettu vuonna 1945 ja se on Suomen vanhin kaksikielinen koulu. Koulun erityistehtävänä on englannin ja suomen kielten ja kulttuurien opetus. Oppilaita koko koulussa on yhteensä runsaat 700 ja henkilökuntaa noin 70.

Henkilökuntamme on kansainvälistä ja aktiivista. Arvostamme työntekijöissämme innovatiivisuutta, tavoitteellisuutta ja yhteistyötaitoja. Työssä onnistumista tukevat joustavuus, hyvä yhteistyö osaavan ja aktiivisen työyhteisön sisällä, positiiviset oppilaat sekä koulun kannustava henki.

Alkuperäiset kelpoisuuden osoittavat tutkintotodistukset tulee esittää mahdollisen haastattelun yhteydessä.

Valitun on ennen toimen vastaanottamista esitettävä lain mukainen rikosrekisteriote.

Koeaika on kuusi kuukautta.

Lähetä sähköinen suomenkielinen hakemuksesi ja kopiot tutkintotodistuksista viimeistään 31.07.2026 osoitteeseen:

careers@engs.fi

Haastetteluun kutsuttaviin otetaan yhteyttä 3.8.2026 mennessä.

Haastattelut järjestetään ke 5.8. ja to 6.8.

Työsuhde:Työsuhde
Palkka:Muu Palkka perustuu Yksityisen opetusalan sopimukseen
Työskentelyaika:Päivätyö
Paikkoja:1
Hakuohjeet:Englantilaisen koulun johtokunnalle osoitetut hakemukset työ- ja todistusjäljennöksineen pyydetään toimittamaan maanantaina 31.07.2026 osoitteella careers@engs.fi
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue: