Päätoiminen tuntiopettaja, erityisopetus, Havukosken koulu
- Sijainti Vantaa
Julkaistu 02.01.2026, 12:00 - Haku päättyy 30.01.2026, 16:00
Päätoiminen tuntiopettaja, erityisopetus, Havukosken koulu
Vantaan kaupunki, Kasvatus ja oppiminen, Perusopetus
Havukosken koulu
Tarhakuja 2, 01360 Vantaa
Työsuhteen kesto: Vakituinen 01.08.2026 –
Kannustamme monenlaisista taustoista tulevia hakemaan. Rekrytoinnissa käytetään anonyymin rekrytoinnin menetelmää. Anonyymissa rekrytoinnissa työhakemuksesta on poistettu kaikki henkilöön viittaava tieto, minkä ansiosta hakija pysyy nimettömänä työhaastatteluun saakka. Ethän tuo hakemuksessasi esiin henkilökohtaisia tietoja esimerkiksi perhetilanteesta, terveydentilasta, iästä tai sukupuolesta. Haethan paikkaa vain sähköisesti.
Havukosken kouluun haetaan erityisopettajaa.
Havukosken koulussa työskentelee neljä erityisopettajaa ja kaksi erityisluokanopettajaa. Kehitämme koulussa erityisopetuksen tiimin toimintaa sekä pedagogisen tuen muotoja yhteistyössä aineenopettajien kanssa.
Haemme nyt erityisopetuksen kehittämisestä kiinnostunutta henkilöä, jolla on hyvät yhteistyötaidot ja aktiivinen työote. Edellytämme hakijalta hyviä vuorovaikutustaitoja sekä kykyä toimia joustavasti yhdessä muiden opettajien, oppilaiden ja heidän vanhempiensa kanssa. Lue lisää erityisopettajan työstä Vantaalla “Erityisopettaja on sellainen vierellä kulkija”
Havukosken koulussa opiskelee lukuvuonna 2026–2027 noin 420 oppilasta vuosiluokilla 6–9. Havukosken koulu sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella Lahden moottoritien ja pääradan tuntumassa, noin 4 km:n etäisyydellä Tikkurilasta. Koulu on peruskorjattu vuosina 2018–2019. Koulurakennus ja pihapiiri vastaavat uuden opetussuunnitelman vaatimuksia. Opetustilat mahdollistavat erilaiset pedagogiset ratkaisut sekä yhteistyön eri opetusryhmien ja opettajien välillä.
Erityisopettajilla kelpoisuus virkaan huomioidaan lisänä kokonaispalkkauksessa. Viran hoitamisen edellytykset täyttäville erityisopettajille voidaan maksaa palkanlisää. Laaja-alaisessa erityisopetuksessa lisä voi olla 248,78 euroa. Koulussamme muuta kuin suomen kieltä äidinkielenään puhuvien oppilaiden (S2) määrän perusteella viran hoitamisen edellytykset täyttävälle opetushenkilöstölle voidaan maksaa koulussamme 165,20 eur/kk palkanlisää.
Havukosken koulun rekrytoinnit ovat anonyymeja rekrytointeja. Hakuprosessissa käytetään videohaastattelujärjestelmää.
Tervetuloa aktiiviseen, peruskoulua kehittävään ja innostuneeseen työyhteisöömme!
Miksi valita Vantaa?
Vantaa on maamme neljänneksi suurin kaupunki, jossa on rohkeutta tehdä asioita uudella tavalla ja taitoa toimia yhteistyössä erilaisissa verkostoissa. Kaupunki on turvallinen työnantaja, joka tarjoaa henkilöstölle laajat mahdollisuudet osaamisen kehittämiseen. Nykyaikaisissa oppilaitoksissamme arvostetaan laadukkaan kasvatuksen ja opetuksen lisäksi kansainvälisyyttä, monikulttuurisuutta ja yhteisöllisyyttä.
Tule opettajaksi Vantaalle! Tutustu opettajan työhön Vantaa.fi:ssä.
Vantaan kaupunki tarjoaa työntekijöilleen monipuoliset henkilöstöedut, kuten liikunta-, hyvinvointi- ja kulttuuriedun, lounasedun ja työmatkaedun julkisen liikenteen käyttöön. Tuemme henkilöstön hyvinvointia mahdollistamalla ja tukemalla liikunnallista elämäntapaa. Kaupungin työntekijät voivat hyödyntää mm. uimahallien, kuntosalien ja ryhmäliikunnan sekä hierontayritysten etuhintaisia palveluja. Lisäksi työntekijöille on usein tarjolla alennushintaisia lippuja kaupungin kulttuuritapahtumiin.
Jos jäit vielä pohtimaan, mitä Vantaalla on sinulle tarjottavaa, käy verkkosivuillamme lukemassa lisää syitä valita Vantaa.
Työsuhteen tietoja
Kelpoisuusvaatimus: Opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen 986/1998 mukainen kelpoisuus.
Palvelussuhteen ehdot määräytyvät Kunnallisen opetushenkilöstön virka- ja työehtosopimuksen (OVTES) mukaisesti.
Palkkaus: OVTES. Erityisopettajilla kelpoisuus virkaan huomioidaan lisänä kokonaispalkkauksessa. Viran hoitamisen edellytykset täyttäville erityisopettajille voidaan maksaa palkanlisää. Laaja-alaisessa erityisopetuksessa lisä voi olla 248,78 euroa. Koulussamme muuta kuin suomen kieltä äidinkielenään puhuvien oppilaiden (S2) määrän perusteella viran hoitamisen edellytykset täyttävälle opetushenkilöstölle voidaan maksaa koulussamme 165,20 eur/kk palkanlisää.
Edellytettävät luvat: Valitun henkilön tulee esittää voimassa oleva rikostaustaote
Työpaikkojen lukumäärä: 1
Koeaika: Tehtävässä noudatetaan 6 kuukauden koeaikaa
Kokoaika-/osa-aikatyö: Kokoaikainen
Palvelusuhteen muoto: Virkasuhde
Työaika: Sovellettavan virka- ja työehtosopimuksen mukaan
Yhteystiedot:
Tehtävään liittyvät kyselyt voit toimittaa osoitteeseen rekrytointi@vantaa.fi, josta ne ohjataan anonyymisti rekrytoivalle esihenkilölle.
Vantaa on vastuullinen työnantaja. Tuemme työntekijöidemme hyvinvointia ja osaamista sekä työyhteisöjen hyvää ilmapiiriä. Kehitämme jatkuvasti esihenkilötyötämme. Meille Vantaan kaupungilla on tärkeää työyhteisön tasa-arvoisuus ja yhdenvertaisuus. Toivomme saavamme hakemuksia erilaisilta taustoilta olevilta henkilöiltä, kuten eri-ikäisiltä, eri sukupuolta olevilta ja erilaisista kieli-, kulttuuri- ja vähemmistöryhmiin kuuluvilta.
Lähetä hakemuksesi rekrytointijärjestelmämme kautta. Vantaan hakujen hakuaika päättyy klo 16:00.
Rekrytointiprosessissa saatetaan käyttää videohaastattelua.
