Vahterus Oy

People & Culture Generalist

  • Sijainti Uusikaupunki
  • Julkaistu 25.03.2026, 9:46
  • Haku päättyy 07.04.2026, 1:00
  • 07.04.2026, 1:00

People & Culture Generalist

Job Description

Jos haluat tehdä HR-työtä, joka näkyy ja tuntuu arjessa, voi tämä olla sinun paikkasi!

Etsimme People & Culture Generalistia kasvun keskelle, määräaikaiseen työsuhteeseen vanhempainvapaan sijaisuuteen vuoden 2027 loppuun saakka.

Organisaatiomme elää vahvaa kasvuvaihetta ja muutos on meille arkea. Tässä roolissa varmistat, että ihmisjohtamisen perusta kestää kasvun paineen, arjen HR-prosessit rullaavat hallitusti ja esihenkilöt saavat sparraavan, ratkaisukeskeisen kumppanin rinnalleen. Toimit arjessasi lähellä esihenkilöitä ja tiimejä. Autat ratkaisemaan työsuhdeasioita, viet prosesseja maaliin ja tuot selkeyttä tilanteisiin, joissa prioriteetit elävät. Pidät langat käsissäsi myös silloin, kun vauhti kiihtyy.

People & Culture Generalistina:
– Vastaatoperatiivisten HR-prosessien sujuvasta ja laadukkaasta toteutuksesta
– Sparraat ja tuet esihenkilöitä arjen ihmisjohtamisessa konkreettisesti ja käytännönläheisesti
– Varmistat, että sovitut toimintamallit eivät jää ohjeistuksiksi vaan näkyvät arjentekemisessä
– Tuotkäytännönläheisiä näkemyksiä päätöksenteon tueksi

Toivomme sinulta
– Muutaman vuoden kokemusta monipuolisista HR-tehtävistä (valmistavateollisuusympäristö katsotaan eduksi)
– Osaamista priorisoida, organisoida ja saattaa asiat tehokkaasti päätökseen arjen vaihtelevissa tilanteissa
– Rohkeuttaja halua ottaa omistajuutta asiakokonaisuuksista, prosesseista ja projekteista
– Liiketoimintaymmärrystä ja kykyä hahmottaa People & Culturen vaikuttavuus liiketoiminnan onnistumiseen
– Joustavuutta ja resilienssiä, sillä muutostilanteessa prioriteetit elävät
– Avoimuutta ja aitoutta: pärjäät tiimissämme parhaiten olemalla oma itsesi
– Sujuvaa englannin kielen taitoa, sillä monimuotoinen työyhteisömme on keskeinen osa menestystämme

People & Culture tiimimme:
Liityt seitsemän hengen People & Culture -tiimiin, jossa yhdistyvät erilaiset taustat, vahvuudet, näkökulmat ja persoonat. Keskustelemme avoimesti ja erilaisille tunteille on hyväksytty paikka arjessa. Innostumme, kyseenalaistamme, turhaudumme, onnistumme ja nauramme usein tätä kaikkea saman päivän aikana. Uskomme, että aito vuorovaikutus ja psykologinen turvallisuus syntyvät siitä, että myös tunteille on tilaa. Työskentelemme tavoitteellisesti ja ammattimaisesti, mutta emme turhaan jäykistele. Huumori kukkii arjessamme, sävy voi olla toisinaan mustakin mutta tarkoitus on aina pyyteetön: keventää ja rakentaa huumorin kautta yhteishenkeä.

Työpisteesi sijaitsee Kalannissa. Rooli edellyttää säännöllistä läsnäoloa siellä, missä action on. P&C Generalistin työ on ihmisten kohtaamista ja aktiivista läsnäoloa esihenkilöiden tukena.

Palkka asettuu kokemuksesta ja osaamisesta riippuen EUR 3 600 4 200 välille.

Mikäli tehtävä herätti kiinnostuksesi tai haluat muuten vaan, millaisia tyyppejä tiimissäsi tulee olemaan, voit olla yhteydessä keneen tahansa meistä e-postilla, etunimi.sukunimi(at)vahterus.com

Petra Karresuo, People & Culture Manager (rekrytoiva esihenkilö)
Marianne Renholm, People & Culture Partner
Henni Hännikkälä, People & Culture Generalist
Minna Jälkö, People & Culture Coordinator
Jaana Peura, Payroll Specialist
Vilma Lavikka, HRIS
Laura Kontu, People & Culture Director

Kuulemme mielellämme lisää sinusta, taustastasi, osaamisestasi ja ajatuksistasi.
Lähetäthän hakemuksesi viimeistään 7.4.2026 mennessä.

Työsuhde:Työsuhde
Palkka:Kiinteä palkka
Paikkoja:1
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue: