Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 Perhon toimintayksiköissä
- Sijainti Perho
Julkaistu 12.01.2026, 8:00 - Haku päättyy 16.03.2026, 10:00
Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 Perhon toimintayksiköissä
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soitella on haettavana 16.3.2026 klo 10.00. mennessä
Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 Perhon toimintayksiköissä
Soite hakee Perhon toimintayksiköihin määräaikaisia (kesäsijaisuudet) lähihoitajia sekä alan opiskelijoita. Lähihoitajan sijaisuuksiin otamme valmiiden lähihoitajien lisäksi myös riittävän määrän opintoja suorittaneita lähihoitajaopiskelijoita sekä sairaanhoitaja-, terveydenhoitajaopiskelijoita, jotka ovat saavuttaneet 90 op rajan.
Olisitko sinä meidän työkaveri kesän ajan?
Tarjoamme mielenkiintoisia työtehtäviä sote-edelläkävijäorganisaatiossa, jossa arvostetaan henkilökunnan työpanosta. Palkkauksemme on kilpailukykyinen ja perehdytyksemme kattava. Saat mahdollisuuden kartuttaa työkokemusta ja kehittyä alan ammattilaisena. Työ on yleensä kolmivuorotyötä.
Kesätyöpaikkoja on Jalmiinakodilla ja Aamuruskossa. Hakemuslomakkeessa on vapaakenttä, johon toivomme hakijan kirjaavan toiveensa työyksiköstä. Sijaisuudet täytetään määräajaksi sopimuksen mukaan soveltuvien hakijoiden ilmaantuessa.
Jalmiinakoti tarjoaa hoitoa ja hoivaa ympärivuorokauden. Talo on jaettu kahteen osastoon, Miinanpolkuun ja Kirsikkakujaan. Kirsikkakujan huoneista yksi on käytössä jaksohoitoja varten.
Jokaisella asukkaalla on omahoitaja, joka tekee yhdessä asukkaan ja omaisten kanssa hoito- ja palvelusuunnitelman. Asukkailla on käytössään oma huone, jossa on wc- ja suihkutilat. Jokainen asukas saa kalustaa huoneensa haluamallaan tavalla. Lisäksi asukkailla on käytössään suojattu sisäpiha, joka mahdollistaa ulkoilun turvallisessa ympäristössä.
Virkistystoimintaa asukkaille tarjoaa Jalmiinakodin henkilökunnan lisäksi seurakunta, musiikin ystävät, eläkeläiset sekä muut vapaaehtoistyössä mukana olevat.
Aamurusko on tehostetun palveluasumisen yksikkö Perhossa, joka tuottaa palveluasumista kehitysvammaisille aikuisille. Yksikössämme on 12 asumispaikkaa, joista 11 on tarkoitettu kodiksi vakinaiseen asumiseen ja yhdellä paikalla tarjotaan intervalliasumista kotona asuville kehitysvammaisille.
Aamuruskon yhteydessä on kahdeksan rivitaloasuntoa, joissa tarjotaan itsenäistä asumista siihen kykeneville kehitysvammaisille. Apua he saavat tarvitessaan Aamuruskon hoitajilta sekä he voivat niin halutessaan viettää aikaa asuntolan puolella yhdessä muiden asukkaiden kanssa. Välillä järjestämme retkiä ja vierailuja sekä kutsumme vieraita luoksemme, jolloin voimme viettää aikaa yhdessä.
Sijaisella tulee olla voimassa tartuntatautilain (1227/2016) 48§:n mukainen rokotesuoja. Ensi kertaa työsuhteeseen otettaessa, mikäli työ jatkuu 12 kk aikana vähintään 3 kk ajan, edellytetään rikosrekisteriotetta iäkkäiden kanssa toimimiseen.
Lisätietoja antaa toimintayksiköiden esihenkilö Elina Virkkala, 040 804 3505, elina.virkkala@soite.fi
Kokkola 12.1.2026
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soite
