Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 palveluasumisessa ja jaksohoidossa Lestijokilaakson alueella
- Sijainti Kokkola
Julkaistu 12.01.2026, 8:00 - Haku päättyy 02.03.2026, 10:00
Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 palveluasumisessa ja jaksohoidossa Lestijokilaakson alueella
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soitella on haettavana 2.3.2026 klo 10.00 mennessä
Lähihoitajien kesäsijaisuudet 2026 palveluasumisessa ja jaksohoidossa Lestijokilaakson alueella
Soiten Lestijokilaakson alueen palveluasuminen ja jaksohoito sekä Ullavan palveluasuminen hakee määräaikaisiin (kesäsijaisuudet) työsuhteisiin lähihoitajia sekä alan opiskelijoita.
Lähihoitajan sijaisuuksiin otamme valmiiden lähihoitajien lisäksi myös riittävän määrän opintoja suorittaneita lähihoitajaopiskelijoita sekä sairaanhoitaja-, terveydenhoitajaopiskelijoita, jotka ovat saavuttaneet 90 op rajan.
Olisitko sinä meidän työkaveri kesän ajan?
Tarjoamme mielenkiintoisia työtehtäviä sote-edelläkävijäorganisaatiossa, jossa arvostetaan henkilökunnan työpanosta. Palkkauksemme on kilpailukykyinen ja perehdytyksemme kattava. Saat mahdollisuuden kartuttaa työkokemusta ja kehittyä alan ammattilaisena. Työ on yleensä kolmivuorotyötä.
Kesätyöpaikkoja on Kannuksen jaksohoidossa, Kotipirtissä, Hopijakummussa, Männistössä ja Valkamassa. Hakemuslomakkeessa on vapaakenttä, johon toivomme hakijan kirjaavan toiveensa työyksiköstä.
Sijaisuudet täytetään määräajaksi sopimuksen mukaan soveltuvien hakijoiden ilmaantuessa.
Kannuksen Jaksohoito tarjoaa lyhytaikaista hoitoa jaksohoitoyksikössä sitä tarvitseville. Asiakaspaikkoja on 16 ja asiakkaat tulevat mm. kuntouttavalle jaksolle sairaalajakson jälkeen tai omaishoidon vapaille. Meillä on myös paikanodottajia yhteisöllisen tai ympärivuorokautisen hoidon piiriin. Työ on moniammatillista ja vastaat asiakkaiden hyvän hoidon toteutumisesta kuntouttaa hoitotyötä noudattaen.
Kotipirtti on 18-asukkaan tehostetun palveluasumisen yksikkö Lestijärvellä. Kotipirtti sijaitsee kauniilla ja rauhallisella paikalla terveyskeskuksen kanssa samassa kiinteistössä. Tavoitteena on tuottaa laadukasta asumispalvelua alueen ikääntyneelle väestölle elämän loppuun saakka. Työ on asukaslähtöistä ja kuntouttavaa. Kotipirtin hoitohenkilöstö toimii tiiviissä yhteistyössä omaisten kanssa.
Männistö tarjoaa kodinomaista palveluasumista Toholammilla neljässä tiimissä yhteensä 40 asukkaalle. Yksi tiimi on erikoistunut dementiatyön erityispiirteisiin. Moniammatillisissa tiimeissä on käytössä omahoitajajärjestelmä sekä kuntouttava työote. Vastaat meillä monipuolisesti asukkaiden hyvän hoidon toteutuksesta.
Valkama tarjoaa lyhytaikaista hoitoa jaksohoitoyksikössä 14 sitä tarvitseville esim. sairaalajakson jälkeen, omaishoidon vapaata sekä ns. paikanodottajille. Käytössä on kuntouttava työote.
Hopijakumpu tarjoaa kodinomaista palveluasumista Ullavalla kahdessa tiimissä yhteensä 24 asukkaalle. Toinen tiimi on erikoistunut dementiatyön erityispiirteisiin. Moniammatillisissa tiimeissä on käytössä omahoitajajärjestelmä sekä kuntouttava työote. Vastaat meillä monipuolisesti asukkaiden hyvän hoidon toteutuksesta.
Palkkaus määräytyy voimassa olevan sosiaali- ja terveydenhuollon työ- ja virkaehtosopimuksen mukaan.
Sijaisuuksia haetaan täyttämällä sähköinen hakemus. Sähköiseen hakemukseen liitetään CV. Sähköisessä haussa ei tarvitse toimittaa jäljennöksiä tutkinto- ja työtodistuksista, mutta on varauduttava tuomaan ne mahdolliseen haastatteluun.
Valitulla tulee olla voimassa tartuntatautilain (1227/2016) 48§:n mukainen rokotesuoja. Ensi kertaa työsuhteeseen otettaessa, mikäli työ jatkuu 12 kk aikana vähintään 3 kk ajan, edellytetään rikosrekisteriotetta iäkkäiden kanssa toimimiseen.
Lisätietoja antavat yksiköiden esihenkilöt:
Kannuksen jaksohoito, Eija Haikara, eija.haikara@soite.fi ja puh. 040 804 2903
Kotipirtti, Carita Marttila, carita.marttila@soite.fi ja puh. 040 804 4520
Hopijakumpu, Tanja Linnarinne, tanja.linnarinne@soite.fi ja puh. 040 488 2986
Männistö & Valkama, Katariina Kivioja, katariina.kivioja@soite.fi ja puh. 040 804 4510
Kokkola, 12.1.2026
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soite
