TESTAUSPÄÄLLIKKÖ JULKISEEN PUITEKILPAILUTUKSEEN
- Sijainti Pääkaupunkiseutu
Julkaistu 25.05.2026, 10:00 - Haku päättyy 01.06.2026, 23:59
TESTAUSPÄÄLLIKKÖ JULKISEEN PUITEKILPAILUTUKSEEN
Nice-business Consulting Oy:n (Nico) on ict-alan rekrytointi- ja asiantuntijapalveluyritys. Etsimme jatkuvasti ammattilaisia asiakkaidemme mielenkiintoisiin projekteihin ja rekrytointitoimeksiantoihin. Tarjoamme näköalapaikan ict-maailmaan ja pääset töihin alan arvostetuimpien yritysten haasteellisiin ja monipuolisiin asiakasprojekteihin. Nico kuuluu Fujitsu konserniin. Lisätietoja osoitteesta http://nico.fi/
Etsimme kahta Testauspäällikköä julkishallinnon asiakkaalle laadunvarmistus- ja testauspalveluiden työtehtäviin. Projektit kohdistuvat järjestelmien, niiden välisten tietoteknisten yhteyksien ja tietoturvaan liittyvän toiminnallisen ja teknisen laadun varmistamiseen sekä sovellusten ja järjestelmien tekniseen ja toiminnalliseen testaamiseen. Testauksen kohteina voivat olla esimerkiksi saatavuus, kuormituksen kesto, ohjelmointivirheiden löytäminen, tietorakenteet tai vaatimustenmukaisuus.
Vähimmäisvaatimukset:
-
Asiantuntijalla on vähintään 5 vuoden kokemus testauspäällikön tehtävistä
-
Asiantuntijalla on kokemusta vähintään kolmesta (3) toimeksiannosta eri tietojärjestelmäprojekteissa. Testauspäällikön tehtävään tulee toimeksiannoissa olla sisältynyt testauksen johtaminen monitoimittajaprojektissa sekä testausstrategian ja suunnitelmien laatiminen. Lisäksi toimenksiantoihin tulee olla sisältynyt testauksen etenemisen ja havaittujen virheiden raportointi ja seuranta projektissa mukana oleville sekä ohjausryhmälle.
-
Asiantuntijalla on kokemusta vähintään kahdesta (2) testausvälineestä, joita on käytetty testauspäällikön roolissa vähintään kolmessa (3) eri asiakastoimeksiannossa.
-
Asiantuntijalla on kokemusta vähintään kolmesta (3) toimeksiannosta testauksen kouluttamisesta esim. tilaajaorganisaatiolle asiakastoimeksiannoissa.
-
Asiantuntijalla on kokemusta vähintään kolmesta (3) toimeksiannosta paikkatietotestauksesta testauspäällikön roolissa.
-
Asiantuntijalla on tulee olla jokin seuraavista sertifikaateista: ISTQB Agile Tester Foundation Level Exam, ISTQB perussertifikaatti tai vastaava.
-
Asiantuntija pystyy työskentelemään sujuvasti sekä suomen että englannin kielillä
Kyseessä on puitesopimus, jossa ei ole toimituspakkoa ja jonka tarpeita on tässä vaiheessa vaikea ennakoida. Sen vuoksi sinun ei tarvitse ottaa toimeksiantoa vastaan, jos olet jo työllistettynä siinä vaiheessa kun toimeksianto tulee tarjolle. Tulemme tarjoamaan toimeksiannot ensimmäisenä kilpailutukseen osallistuville ehdokkaillemme, joten osallistuminen mahdollistaa etusijan toimeksiantoihin.
Sopimus on voimassa määräaikaisena neljä vuotta.
Työ suoritetaan pääsääntöisesti etänä. Tilaaja voi edellyttää satunnaista työskentelyä omissa tiloissaan.
Valittavalle asiantuntijalle tullaan tekemään turvallisuuselvitys.
Mikäli vaatimukset täyttyvät kohdallasi tai yritykselläsi on ehdokas, olethan pikaisesti yhteydessä jättämällä yhteystiedot, tuntihintapyynnön ja CV:n järjestelmäämme. Haku sulkeutuu 1.6.2026.
Varmistathan, että CV:stä löytyy kuvaukset ja tiedot vaatimusten mukaisista kokemuksista sekä tiedot projekteista, joissa ko. osaaminen on kertynyt.
Ethän lähetä hakemustasi sähköpostitse.
Lisätietoja tehtävästä antaa Jaakko Säkkinen, jaakko.sakkinen(a)nico.fi
Käythän tutustumassa meihin myös websivuillamme www.nico.fi
