KESÄTYÖ: Vapaa-aikapalvelujen kesätoimintojen avustavat ohjaustehtävät (leirit, uimakoulut, ker
- Sijainti Kontiolahti
Julkaistu 01.02.2026, 8:00 - Haku päättyy 08.03.2026, 23:59
KESÄTYÖ: Vapaa-aikapalvelujen kesätoimintojen avustavat ohjaustehtävät (leirit, uimakoulut, ker
Kontiolahtelainen nuori, tule meille tutustumaan työelämään ja loistavimpaan kuntaan työpaikkana!
Kunnan kesätyöpaikkoihin voivat työllistyä kontiolahtelaiset vuosina 2009–2011 syntyneet nuoret. Työtehtäviä on tarjolla monipuolisesti kunnan eri yksiköissä. Nuorten kesätyöpaikkojen kesto on kaksi viikkoa touko-elokuun aikana. Työaika on 30 h/viikko ja palkka 7,50 €/tunti.
Nuori voi halutessaan hakea useaan kunnan kesätyöpaikkaan kopioimalla kunnan verkkosivujen kautta tekemäänsä hakemusta Laura-järjestelmässä. Tunnuksen Laura-järjestelmään saa ensimmäisen hakemuksen yhteydessä omaan sähköpostiosoitteeseen, jos hakemukseen on täyttänyt tiedon oikeasta sähköpostiosoitteesta.
Valituksi voi tulla vain yhteen kunnan kesätyöpaikkaan. Jos nuori on jo sopinut yhdestä kesätyöpaikasta kunnalla, hän ei voi enää vaihtaa toiseen kesätyöpaikkaan kunnalla. Nuori voi kuitenkin tutustua myös muihin työllistymisen vaihtoehtoihin kesän aikana. Kunnan kesätyöpaikka ei estä kunnan tukea nuoren 4H-yrittäjyyteen tai muun työnantajan tukea kesätyöllistämiseen. Lisätietoja näistä löytyy kunnan verkkosivuilta www.kontiolahti.fi/kesatyot
Hae kunnan kesätyöpaikkoihin sähköisesti 8.3.2026 klo 23.59 mennessä osoitteessa www.kontiolahti.fi/avoimet-tyopaikat
Kontiolahden kunta on savuton kunta.
Tässä haussa haetaan nuoria lasten ja nuorten vapaa-ajan toiminnan avustaviin ohjaustehtäviin. Tehtävät ovat avustavia ohjaustehtäviä leireillä, kerhoissa ja uimakouluissa, sekä kulttuuripalvelujen kesämuusikkona.
Voit halutessasi tarkentaa hakemuksessasi mistä tehtävistä olet erityisesti kiinnostunut.
Kesätyöpaikkojen määrä: 14
Työskentelyajankohdat:
|
leirit: 1.-26.6. uimakoulut ja kerhot: 1.6.-24.7. kesämuusikot: 15.-26.6. |
Työkohteet:
Uimakoulut: liikkuva työ eri rannoilla (Lehmo, Paihola, kirkonkylä)
Nuorisopalvelut: kirkonkylä, Lehmo, Kylmäoja
Kulttuuripalvelut: liikkuva työ
Lisätietoja:
Kesätyötehtävistä tarkemmin antavat lisätietoja:
|
Liikuntapalvelut: Eija Pennanaen 050 428 5092, eija.pennanen@kontiolahti.fi Leirit ja kerhot: Petri Raatikainen 040 764 2966, petri.raatikainen@kontiolahti.fi Kesämuusikot: Kristiina Isaksson 050 076 3946, kristiina.isakkson@kontiolahti.fi Yleiset asiat: Sari Jormanainen 0500 180 800, sari.jormanainen@kontiolahti.fi |
Kontiolahden kunta
Tule mukaan 650 työntekijän joukkoon tekemään töitä 15 000 kuntalaisen hyväksi. Kontiolahden kunta on viiden tähden kunta, jossa on erinomaiset liikunta- ja harrastusmahdollisuudet sekä tekemisen meininki! Olet luova oman työsi kehittäjä, me tuemme sinua siinä. Saat käyttöösi hyvät henkilöstöedut ja kehittyvän toimintaympäristön! Oletko valmis täyttämään paikan osaamisellasi?
