Hankintajohtaja, Director, Centralized Sourcing K-ryhmään
- Sijainti Helsinki
Julkaistu 26.02.2026, 8:41 - Haku päättyy 15.03.2026, 2:00
Hankintajohtaja, Director, Centralized Sourcing K-ryhmään
Epäsuorat hankinnat ovat keskeisessä roolissa Keskon kustannusjohtamisessa ja arjen sujuvuudessa. Etsimme nyt hankintajohtajaa vastaamaan epäsuorien hankintojen strategisesta ja operatiivisesta johtamisesta sekä kehittämään kokonaisuutta tiiviissä yhteistyössä liiketoimintojen ja hankinnan asiantuntijoiden kanssa. Tehtävän toimipiste sijaitsee Helsingin Kalasatamassa K-Kampuksella. Työskentelemme hybridityömallissa, johon kuuluu viikoittaisia lähityöpäiviä.
Roolista
Tässä tehtävässä johdat epäsuoria hankintoja Suomessa ja osallistut tarvittaessa koko K ryhmän tarpeisiin tehtäviin hankintoihin. Ymmärrät liiketoiminnan tavoitteita ja osaat rakentaa hankinnan ratkaisuja, jotka tukevat kokonaisuutta. Johdat hankintatiimiä ja toimit tärkeässä yhteistyössä niin talouden, liiketoimintojen kuin muiden keskeisten kumppaneiden kanssa. Nykyinen hankintajohtaja vastaa tällä hetkellä CFO:lle.
Työsi sisältää:
– epäsuorien hankintojen strategisen ja operatiivisen johtamisen – kilpailutusten ja hankintaprojektien suunnittelun ja johtamisen yhdessä kategoriahankinnoista vastaavien hankintapäälliköiden ja liiketoimintojen kanssa – kategoriajohtamisen vahvistamisen ja käytäntöjen kehittämisen – kokonaiskustannusten johtamisen ja kustannusvaikuttavuuden parantamisen – jatkuvan yhteistyön talouden, liiketoimintojen ja muiden keskeisten sidosryhmien kanssa.
Menestyäksesi tehtävässä sinulla on:
– Soveltuva korkeakoulututkinto (esim. kauppatiede, tuotantotalous) – vahvaa kokemusta hankintatehtävistä ja hankintaprojektien johtamisesta – kykyä johtaa hankintaa liiketoimintalähtöisesti ja kustannustietoisesti – kokemusta neuvotteluista, kilpailutusmenetelmistä ja kategoriajohtamisesta – kyky johtaa hankintaa liiketoimintalähtöisesti ja kustannustietoisesti sekä tuntemusta epäsuorien hankintojen erityispiirteistä (erityisesti palveluhankinnat) – hyvät johtamis- ja yhteistyötaidot – hyvä englannin kielen taito.
Eduksi katsomme osaamisen ostotilausjärjestelmistä sekä kaupan alan toimintaympäristöstä. Arvostamme myös konkreettisia näyttöjä vaativista hankinnoista ja neuvotteluista. Menestyt tehtävässä, kun yhdistät aktiivisen kustannusotteen ja sujuvan yhteistyön toimialojen kanssa.
TarjoammeRoolissa pääset vaikuttamaan siihen, miten epäsuorat hankinnat tukevat Keskon tulevia kehityssuuntia. Työsi kautta näkymäsi koko konserniin vahvistuu ja yhteistyö liiketoimintojen kanssa syvenee. Saat vastuullesi kokonaisuuden, jossa pääset tekemään pitkäjänteisiä ratkaisuja, kehittämään tiimin osaamista ja toimimaan talouden johtoryhmän tukena.Lisäksi tarjoamme:
– Keskon tulospalkkausmallin mukaisen tulospalkkion sekä mahdollisuuden työsuhdeautoon autopolitiikkamme mukaisesti – K-ryhmän kattavat edut, kuten matkapuhelinetu, kulttuuri-, hyvinvointi- ja liikuntaetu Epassi Flexillä, henkilöstöalennukset K ryhmän myymälöissä, omat työterveyden palvelut, vapaa ajan tapaturmavakuutus sekä useita yhteistyökumppanietuja (mm. liikunnan ja hyvinvoinnin, optikkopalveluiden sekä matkailun ja majoituksen parista).
K ryhmässä panostamme työhyvinvointiin ja kehittymiseen. Tarjoamme useita mahdollisuuksia oman osaamisen vahvistamiseen, kuten sisäisiä koulutuksia ja verkko-oppimismahdollisuuksia. Tuemme työ- ja perhe elämän tasapainoa ja edistämme positiivista työkulttuuria, jossa avoin viestintä, tiimityö ja yhteistyö ovat keskiössä.
Kiinnostuitko?Lähetäthän hakemuksesi palkkatoiveineen 15.3.2026 mennessä oheisen linkin kautta.Lisätietoja tehtävästä antaa Keskon CFO Anu Hämäläinen: +358 50 303 9893 4.3. klo 14:00-15:00 ja 6.3. 10:00-10:30.
Valitulle henkilölle tehdään luottotietojen ja taustatietojen tarkistus sekä huumetestaus osana rekrytointiprosessia.
Me K-ryhmässä arvostamme monimuotoisuutta ja uskomme, että erilaiset taustat ja näkökulmat ovat avain menestykseen. Pyrimme luomaan työympäristön, jossa jokaisella on mahdollisuus kehittyä. Yhdenvertaisuus, syrjimättömyys ja oikeudenmukaisuus ovat keskeisiä periaatteitamme rekrytoinnissa, palkitsemisessa ja urakehityksessä.
Meitä on yli 1000 kauppiasta ja 39 000 koolaista, joilla on loputon usko paremman kaupan rakentamiseen yhä uudestaan ja uudestaan. Uskomme kauppaan ja kauppiuuden vahvaan henkeen yritteliään ja hyvinvoivan yhteiskunnan kivijalkana. Olemme tekijöiden talo ja meitä yhdistää ehta tekemisen meininki. Yhdessä tuumin ja asiakas mielessä me teemme parempaa kauppaa, ihan joka päivä. Joten eiköhän kääritä hihat ja laiteta taas tuulemaan – LETS K!
K-ryhmä
Meitä on yli 1000 kauppiasta ja 39 000 koolaista, joilla on loputon usko paremman kaupan rakentamiseen yhä uudestaan ja uudestaan. Uskomme kauppaan ja kauppiuuden vahvaan henkeen yritteliään ja hyvinvoivan yhteiskunnan kivijalkana.
Oli juttusi autot, rakentaminen, asiakaspalvelu tai teknologia, meillä on jatkuvasti uusia paikkoja paremman kaupan tekijöille. Meillä kädenjälkesi näkyy suomalaisten arjessa - miten liikumme, syömme tai rakennamme. Tämä talo ei pysähdy ja pystytkin rakentamaan omanlaista uraasi toimialoista ja yhtiöistä toiseen.
Olemme tekijöiden talo ja meitä yhdistää ehta tekemisen meininki. Yhdessä tuumin ja asiakas mielessä me teemme parempaa kauppaa, ihan joka päivä. Joten eiköhän kääritä hihat ja laiteta taas tuulemaan – LETS K!