Digital Product Designer
- Sijainti Helsinki
Julkaistu 20.02.2026, 14:33 - Haku päättyy 15.03.2026, 2:00
Digital Product Designer
Etsimme K-Ruoan ja sisäisten työkalujen pariin mid-level-tasoista digitaalisten palveluiden suunnittelijaa. Tässä monipuolisessa roolissa pääset suunnittelemaan mm. K-Ruoan käyttäjäkokemusta, päivittäistavarakaupan arkeen linkittyviä työkaluja sekä retail-median ratkaisuja. Rooli on määräaikainen työkierron sijaisuus 31.12.2026 saakka.
Mitä tulet tekemään
– Suunnittelet selkeitä, toimivia ja visuaalisesti laadukkaita käyttöliittymiä kuluttajille ja B2B-kumppaniyhteistyöhömme
– Työskentelet osana kahta tuotekehitystiimiä yhdessä devaajien, tuoteomistajien ja muiden sidosryhmien kanssa
– Sovellat käyttäjätutkimusta, dataa ja käyttäjäpalautetta suunnitteluratkaisuihin. Pääset myös itse keräämään asiakasymmärrystä testauksen, haastattelun ja datan kautta. Tuot pöytään konkreettisia prosessin ja toimintatapojen uudistusajatuksia.
– Tässä roolissa tulet oppimaan ja kehittymään suunnittelijana, ecom-ympäristön ja kumppaniyhteistyön asiantuntijana sekä datan ja AI:n hyödyntäjänä.
Toivomme sinulta
– Käyttäjäkeskeistä ajattelutapaa ja aitoa kiinnostusta asiakkaisiin ja dataan
– Kokemusta digitaalisessa tuotekehitystiimissä toimimisesta, mieluiten e-commerce-ympäristöstä. Nautit tiimin kanssa työskentelystä ja teet tiivistä yhteistyötä sekä kehittäjien, tuoteomistajien että muiden suunnittelijoiden kanssa.
– Näyttöjä laadukkaasta UX/UI-suunnittelusta. Arvostamme erityisesti huolellista ja viimeisteltyä työnjälkeä, systemaattista ajattelua ja ratkaisujen perustamista dataan ja asiakasymmärrykseen. Sinulla on portfolio, josta osaamisesi käy ilmi.
– Sujuvaa Figma-osaamista
– Ymmärrystä saavutettavan suunnittelun periaatteista
– Kykyä työskennellä suomeksi ja englanniksi – Nopeutta ajattelussa, oppimisessa ja arjen työssä. Haluat kehittyä ja haet aktiivisesti palautetta työstäsi. – Koulutustaustasi tai kokemuksesi vuosissa ei ole ratkaisevaa, vaan meitä kiinnostaa eniten osaamisesi ja asenteesi. Tämä tehtävä sopii tekijälle, jolla on jo kokemusta kokonaisuuksien viemisestä tuotantoon itsenäisesti, mutta emme edellytä aiempaa vastuuta määrittelyvaiheesta tai konseptoinnista.
Mitä tarjoamme
– Tilaisuuden tutustua suuren konsernin palvelukehitykseen kuluttajarajapinnasta sisäisiin työkaluihin ja suunnitella palveluita, joita miljoonat suomalaiset käyttävät joka viikko
– Kokeneiden suunnittelijoiden tuen ja sparrailun
– Mahdollisuuden kehittää osaamistasi monipuolisessa ecom-ympäristössä, Keskon laajaa dataekosysteemiä hyödyntäen – Nykyaikaisen työympäristön
Kalasatamassa K-Kampuksella, josta löydät mm. henkilökunnan oman
kuntosalin ja saunat, työterveyden, lounasravintolan ja kahvilan
– Modernit työvälineet ja mahdollisuuden hybridityöhön
– Rooli on määräaikainen emmekä tässä vaiheessa voi luvata jatkoa, mutta laaja tehtävänkuva antaa poikkeuksellisen hyvän mahdollisuuden näyttää oma osaamisesi ja kerryttää sitä lisää seuraavia askeleita varten
Lähetä hakemuksesi ja portfoliosi oheisen linkin kautta viimeistään 15.3. Toiveenamme on täyttää rooli mahdollisimman nopeasti, joten olethan nopea hakemuksesi kanssa – aloitamme haastattelut heti.
Lisätietoja antaa Design Lead Annukka Alasko puh. 040 528 2692, ke 25.2. klo 8–9 ja pe 27.2. klo 15–16.
Suoritamme huumausainetestauksen koeajan aikana.
Me K-ryhmässä arvostamme monimuotoisuutta ja uskomme, että erilaiset taustat ja näkökulmat ovat avain menestykseen. Pyrimme luomaan työympäristön, jossa jokaisella on mahdollisuus kehittyä. Yhdenvertaisuus, syrjimättömyys ja oikeudenmukaisuus ovat keskeisiä periaatteitamme rekrytoinnissa, palkitsemisessa ja urakehityksessä.
K-ryhmä
Meitä on yli 1000 kauppiasta ja 39 000 koolaista, joilla on loputon usko paremman kaupan rakentamiseen yhä uudestaan ja uudestaan. Uskomme kauppaan ja kauppiuuden vahvaan henkeen yritteliään ja hyvinvoivan yhteiskunnan kivijalkana.
Oli juttusi autot, rakentaminen, asiakaspalvelu tai teknologia, meillä on jatkuvasti uusia paikkoja paremman kaupan tekijöille. Meillä kädenjälkesi näkyy suomalaisten arjessa - miten liikumme, syömme tai rakennamme. Tämä talo ei pysähdy ja pystytkin rakentamaan omanlaista uraasi toimialoista ja yhtiöistä toiseen.
Olemme tekijöiden talo ja meitä yhdistää ehta tekemisen meininki. Yhdessä tuumin ja asiakas mielessä me teemme parempaa kauppaa, ihan joka päivä. Joten eiköhän kääritä hihat ja laiteta taas tuulemaan – LETS K!