K-ryhmä

Development Manager, Digital Signage & Digital Asset Management K-ryhmään

  • Sijainti Helsinki
  • Julkaistu 25.05.2026, 9:26
  • Haku päättyy 05.06.2026, 3:00
  • 05.06.2026, 3:00

Development Manager, Digital Signage & Digital Asset Management K-ryhmään

Etsimme joukkoomme kehityspäällikköä vastaamaan Keskon digitaalisten näyttöratkaisujen ja digitaalisen aineistonhallinnan kehittämisestä. Tehtävä sijoittuu digitaalisen kehittämisen tiimiin, jonka vastuulla on kehittää K-ryhmän digitaalisia palveluita, sisältöalustoja ja asiakaskokemusta liiketoiminnan tavoitteita tukevalla tavalla.

Me K:ssa uskomme monimuotoisten ja motivoituneiden tiimien voimaan. Tarjoamme kannustavan ja osallistavan työympäristön sekä hybridityömallin, jossa yhdistämme toimistopäivät ja etätyön rooliin ja tiimiin parhaiten sopivalla tavalla.

Liity upeaan tiimiimme etsimään uusia tapoja parantaa asiakaskokemusta ja työskentelemään kaupan alan uusimpien teknologioiden kanssa!

Mitä on luvassa?

Vastaat myymälöissä sijaitsevan merkittävän Digital Signage -näyttöverkoston sekä Digital Asset Management -kokonaisuuden kehittämisestä, toimintamalleista, roadmapista ja teknisestä kehityssuunnasta. Varmistat, että ratkaisut tukevat liiketoiminnan, markkinoinnin, K Retail Median, kauppojen ja asiakkaiden tarpeita sekä mahdollistavat sisältöjen tehokkaan, laadukkaan ja mitattavan hallinnan ja julkaisun eri kanavissa.

Työskentelet tiiviissä yhteistyössä erityisesti IT-tuoteomistajan, markkinoinnin, K Retail Median, kauppojen, arkkitehtien, kehittäjien ja kumppaneiden kanssa. Tehtävässä onnistuminen edellyttää kykyä yhdistää kaupalliset tavoitteet, asiakaskokemus, kauppakohtaiset ja keskitetyt sisällöt sekä teknisesti skaalautuva toteutus toimivaksi kokonaisuudeksi.

Roolissa korostuu ymmärrys moderneista sisältöjen julkaisuarkkitehtuureista, integraatioista, pilvipohjaisista ratkaisuista ja monikanavaisesta sisällönjakelusta. Vastaat siitä, että DS- ja DAM-kokonaisuudet rakentuvat modernin, skaalautuvan ja integroitavan arkkitehtuurin varaan ja että sisältöjä voidaan julkaista hallitusti esimerkiksi myymälänäytöille, digitaalisiin palveluihin, kampanjakanaviin ja tulevaisuuden sisältöpintoihin.

Työsi sisältää muun muassa:

– Keskon Digital Signage -näyttöverkoston kehittämistä ja sisällönhallinnan toimintamallien rakentamista
– DAM-kokonaisuuden kehittämistä digitaalisten aineistojen yhteisenä hallintapaikkana
– sisältöjen suunnittelun, tuotannon, hyväksynnän, julkaisun, jakelun ja arkistoinnin toimintamallien kehittämistä
– metatietojen, taksonomioiden, käyttöoikeuksien ja aineistojen löydettävyyden kehittämistä
– kampanjoiden, paikallisten sisältöjen ja keskitetysti ohjattujen sisältöjen hallinnan kehittämistä
– integraatioiden, rajapintojen, datavirtojen ja pilvipohjaisten ratkaisujen kehittämisen ohjaamista
– monikanavaisen sisältöjulkaisun arkkitehtuurin kehittämistä yhdessä arkkitehtien, kehittäjien ja kumppaneiden kanssa
– yhteistyötä markkinoinnin ja K Retail Median kanssa kaupallisten sisältöjen, mainosnäkyvyyksien ja raportoinnin kehittämiseksi
– toimittaja- ja kumppaniyhteistyön johtamista sekä laadun, kustannusten ja etenemisen seurantaa
– mittareiden ja seurannan kehittämistä kokonaisuuden vaikuttavuuden arvioimiseksi

Miksi meille?

– Työskentelet liiketoimintakriittisten alustojen parissa ja teet oikeasti merkityksellistä työtä: työlläsi on suora vaikutus asiakkaidemme päivittäiseen ostoskokemukseen ja näitä kohtaamisia on miljoonia päivässä. – Pääset työskentelemään Suomen merkittävimmän kaupan alan digitaalisen näyttöverkoston kanssa sekä kehittämään kokonaisuutta, jossa digitaalinen sisältö, kaupalliset tavoitteet, teknologia, data, integraatiot ja kauppakohtainen asiakaskokemus yhdistyvät konkreettiseksi tekemiseksi.

Mitä etuja tarjoamme

– Toimistopäiväsi pääset viettämään modernilla K-Kampuksellamme hyvien kulkuyhteyksien varrella Helsingin Kalasatamassa. Kampukselta löytyy mm. viihtyisät yhteistyö- ja taukotilat, oma kuntosali ja työterveyspalvelut, kahvila ja henkilöstöravintola.
– Nykyaikaiset työkalut ja lukuisia mahdollisuuksia itsensä kehittämiseen sisäisten koulutusten ja eLearning -kurssitarjonnan parissa, sekä verkostoitumismahdollisuuksia alan ammattilaisten kanssa.
– Muut K-ryhmän tarjoamat työntekijäedut: matkapuhelinetu, kulttuuri- ja liikuntaetu (EPassi), henkilökunta-alennukset K-ryhmän kaupoissa (K-Citymarket, K-Supermarket & K-Market, K-Rauta, Intersport, Budget Sport), omat työterveydenhuollon palvelut sekä vapaa-ajan tapaturmavakuutus. Sinulla on myös mahdollisuus autoetuun yrityksen autopolitiikan mukaisesti.

K-ryhmässä meillä on aktiivinen työyhteisö, joka keskittyy hyvinvointiin työssä. Tarjoamme esimerkiksi useita itsensä kehittämismahdollisuuksia, kuten sisäisiä koulutuksia, verkko-oppimiskursseja ja muita mahdollisuuksia ammatilliseen kehitykseen ja uralla kasvuun. Tuemme työ- ja perhe-elämän tasapainoa ja rohkaisemme positiivista työkulttuuria, joka edistää avointa viestintää, tiimityötä ja yhteistyötä.

Tällaista henkilöä etsimme:

Olet kokenut digitaalisen kehittämisen, tuote- tai palvelujohtamisen, sisältö- tai markkinointiteknologioiden tai integraatiokehityksen ammattilainen. Ymmärrät liiketoimintalähtöisten kokonaisprosessien, asiakaskokemuksen ja modernin teknologia-arkkitehtuurin merkityksen. Menestyt tehtävässä, jos olet kokonaisuuksien rakentaja ja käytännön toimeenpanija. Saat asioita liikkeelle, tuot selkeyttä monimutkaisiin kokonaisuuksiin ja osaat rakentaa yhteistä suuntaa eri sidosryhmien välille. Sinulla on kyky yhdistää liiketoimintatarpeet, sisältöprosessit, kaupalliset tavoitteet ja tekninen toteutus toimivaksi kokonaisuudeksi.

Porukassamme vallitsee hyvä ryhmähenki ja haluamme jatkuvasti kehittää toimintatapojamme, minkä vuoksi toivomme joukkoomme henkilöä, joka nauttii tiimityöskentelystä, toimintatapojemme kehittämisestä sekä uusien ideoiden esiin tuomisesta.

Mitä toivomme sinulta?

Arvostamme kokemusta useammasta seuraavasta alueesta:
– digitaalisten palveluiden, alustojen tai tuotteiden kehittämisestä, mielellään vähintään 5 vuoden ajalta
– tuote-, palvelu- tai kehitysjohtamisesta
– integraatioiden suunnittelusta, toteuttamisesta tai vahvasta ohjaamisesta
– pilvipohjaisista palveluista, API-rajapinnoista, datavirroista sekä järjestelmä- ja sisältöjulkaisujen arkkitehtuurista
– sisällönhallinnan, sisältöprosessien, DAM-ratkaisujen, metatietojen, taksonomioiden tai käyttöoikeusmallien kehittämisestä
– Digital Signage -ratkaisuista, näyttöverkostoista, sisällön ajastuksesta tai operointimalleista
– monikanavaisesta markkinoinnista, kampanjasisä

Työsuhde:Työsuhde
Palkka:Muu
Paikkoja:1
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue:

K-ryhmä

Meitä on yli 1000 kauppiasta ja 39 000 koolaista, joilla on loputon usko paremman kaupan rakentamiseen yhä uudestaan ja uudestaan. Uskomme kauppaan ja kauppiuuden vahvaan henkeen yritteliään ja hyvinvoivan yhteiskunnan kivijalkana.

Oli juttusi autot, rakentaminen, asiakaspalvelu tai teknologia, meillä on jatkuvasti uusia paikkoja paremman kaupan tekijöille. Meillä kädenjälkesi näkyy suomalaisten arjessa - miten liikumme, syömme tai rakennamme. Tämä talo ei pysähdy ja pystytkin rakentamaan omanlaista uraasi toimialoista ja yhtiöistä toiseen.

Olemme tekijöiden talo ja meitä yhdistää ehta tekemisen meininki. Yhdessä tuumin ja asiakas mielessä me teemme parempaa kauppaa, ihan joka päivä. Joten eiköhän kääritä hihat ja laiteta taas tuulemaan LETS K!