Sairaanhoitaja Akuutti Jorvin yhteispäivystys
- Sijainti Espoo
Julkaistu 09.03.2026, 4:08 - Haku päättyy 23.03.2026, 22:59
Sairaanhoitaja Akuutti Jorvin yhteispäivystys
Haemme Jorvin yhteispäivystykseen akuuttihoitotyöstä kiinnostunutta sairaanhoitajaa vakituiseen toimeen!
Nyt olisi mahdollisuus päästä kokeilemaan mielenkiintoista päivystyshoitotyötä ja kartuttamaan osaamista akuuttihoitotyöstä. Työ päivystysalueella on ainutlaatuinen kokemus, josta tulet hyötymään kaikissa hoitotyön tehtävissä. Jorvissa on erinomaiset työkaverit ja hyvä perehdytys. Tule reippaaseen joukkoomme!
Tehtävässä tarvitaan kokonaisuuksien hahmottamiskykyä, itsenäistä päätöksenteko-, priorisointi- ja organisointikykyä sekä empaattista potilaan kohtaamisen taitoa. Toivomme hakijoilta innovatiivisuutta ja aktiivista akuuttihoitotyön ja toiminnan kehittämisotetta, sekä hyviä vuorovaikutus- ja työyhteisötaitoja.
Tarjoamme kattavan perehdytyksen, merkityksellisen työn, työkavereiden tuen sekä mahdollisuuden kehittyä akuuttihoitajana päivystystyön näköalapaikalla.
Toivomme sinulta innostusta akuuttihoitotyöhön. Meillä on eduksi, jos kykenet toimimaan nopeasti muuttuvissa hoitotilanteissa. Arvostamme kliinistä kokemusta päivystys-, akuutti- tai tehovalvontaosastoilta. Kokemuksen ohella myös innostus oppia uutta vie sinua eteenpäin.
Tehtäväkohtainen palkka: palkka 3146,75- 3192,88+ vuorotyölisät ja mahdolliset kokemuslisät.
Kolmivuorotyö.
Työn aloitus 7.4.2026 tai sopimuksen mukaan.
Tervetuloa täydentämään osaamisellasi HUS Akuutin huipputiimiä!
Tehtävän kelpoisuusehdot
Laillistettu sairaanhoitaja.
Edellytämme asiakas- ja potilastiloissa työskentelevältä tartuntatautilain mukaista rokotussuojaa, ja terveydenhuollon toimintayksiköissä työskentelevältä terveydentilan selvitystä keuhkotuberkuloosista.
Yhteystiedot
Osastonhoitaja Sanna Pietikäinen, sanna.pietikainen@hus.fi, puh. 050 428 7806
Ylihoitaja Anne Lunden, anne.lunden@hus.fi, puh. 040 610 8248
Tietoa HUS Akuutista
Me yli tuhat akuuttihoidon ammattilaista työskentelemme HUSissa päivittäin potilaiden parhaaksi, heitä palvellen. Vastaamme sairaankuljetuksesta, aikuisten päivystyksistä, Päivystysapu 116117 -toiminnasta, HUS alueen ensihoidosta ja valtakunnallisesta Myrkytystietokeskuksesta. Akuutin päivystyslinjalla hoidamme potilaita sekä päivystys- ja valvontaosastoilla että yhteispäivystyksissä Meilahden, Jorvin, Malmin, Peijaksen, Hyvinkään, Lohjan ja Porvoon sairaaloissa.
Tavoitteemme on palvella päivystyspotilaita entistäkin sujuvammin ja paremmin sairaanhoitajien laaja-alaiseen osaamiseen perustuen.
Lisää tietoa HUS Akuutista alla olevista linkeistä
Käy katsomassa tarkemmin sivuiltamme millaista akuuttihoitotyö meillä on https://www.hus.fi/tietoa-meista/ura-husissa/hoitajaksi-husiin/tule-tekemaan-parasta-akuuttihoitotyota-kanssamme
Tsekkaa myös video työstämme yhteispäivystyksissä sekä päivystys- ja valvontaosastoillammehttps://youtu.be/WDdQ2lEaMfk tai varahenkilöstössämmehttps://youtu.be/H-Fr9seCmgI