Eloisa Kesätyö 2026: Pelastustoimi, kesätyöntekijät Pieksämäki ja Savonlinna
- Sijainti
Julkaistu 02.02.2026, 16:04 - Haku päättyy 27.02.2026, 15:00
Eloisa Kesätyö 2026: Pelastustoimi, kesätyöntekijät Pieksämäki ja Savonlinna
Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisan pelastus- ja turvallisuuspalvelut hakee palomiesten kesäsijaisuuksiin työntekijöitä Savonlinnan ja Pieksämäen paloasemaryhmien alueelle 1.6.2026 alkaen tai sopimuksen mukaan.
Kelpoisuusvaatimuksena on virkaa tai tehtävää vastaava pelastusalan tutkinto (pelastuslaki), vähintään pelastajatutkinnon toisen lukukauden opintojen suoritus tai pelastajatutkinnon ensimmäisen lukukauden opintojen suoritus ja sopimuspalokuntien koulutusjärjestelmän mukaisten pelastustoiminnan peruskurssin, savusukelluskurssin ja tieliikennepelastaminen henkilöauto-onnettomuuksista -kurssin suoritus (pelastussukelluskelpoisuus). Lisäksi vaaditaan BC- luokan ajokortti ja edellytämme tehtävän hoitamisen kannalta riittävää suomen kielen suullista ja kirjallista taitoa.
Eduksi katsotaan myös terveydenhoitoalan tutkinto.
Palvelussuhteessa noudatetaan koeaikaa. Valitun tulee esittää terveydentilaa koskeva selvitys.
Hakemuksen tulee olla perillä hakuajan päättymiseen mennessä. Hakemus tulee jättää Kuntarekry-järjestelmän kautta.
Etelä-Savon hyvinvointialue
Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa vastaa eteläsavolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen järjestämisestä. Eloisalla on noin 190 toimipistettä, joissa työskentelee yhteensä noin 8000 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen ammattilaista. Eloisa on aito ja inhimillinen, ihmisen kokoinen. Me Eloisalaiset haluamme auttaa ja kehittyä. Haluamme olla osana luomassa väestöä palvelevaa ja hyvin toimivaa organisaatiota. Keskusteleva ja avoin ilmapiiri sekä valmentava johtamisote on meillä arkipäivää. Haluamme, että työntekijöillämme on hyvä olla – meillä on tilaa työnilolle. Tavoitteenamme on olla toimialansa joustavin ja paras työpaikka. Myö yhessä – Terveyttä ja turvaa Etelä-Savossa!
