Palveluvastaava, oppisopimus, 9 paikkaa
- Sijainti Espoo
Julkaistu 13.04.2026, 15:00 - Haku päättyy 10.05.2026, 23:59
Palveluvastaava, oppisopimus, 9 paikkaa
Oletko kiinnostunut ottamaan uuden suunnan työelämässä? Kiinnostaako sinua itsenäinen ja monipuolinen tehtävä catering-alalla?
Espoo Catering Oy valmistaa joka päivä noin 80 000 ateriaa Espoon päiväkotilapsille, koululaisille ja opiskelijoille. Vastaamme myös Espoon kaupungin kokous- ja vierastarjoiluista.
Meillä on yli 200 keittiötä eri puolilla Espoota ja yhtiössä työskentelee 450 ammattilaista aterioiden suunnittelun ja valmistamisen sekä asiakastyön parissa. Suuri osa aterioistamme syntyy suurimmassa keittiössämme, Kilon Keittiössä.
Tavoitteenamme on tuoda iloa ja energiaa ruokapöytään – annamme hyvän fiiliksen näkyä myös asiakkaalle. Tule mukaan luomaan mukavia ruokahetkiä!
Haemme nyt henkilöitä kouluttautumaan palveluvastaavan tehtävään Espoo Cateringille oppisopimuksella.
Kyseessä on määräaikainen oppisopimusjakso, jonka aikana työskentelet kokoaikaisesti Espoo Cateringin koulu- tai päiväkotikeittiöllä. Samaan aikaan suoritat osia ravintola- ja catering-alan perustutkinnosta. Oppisopimuskoulutus järjestetään yhteistyössä Omnian kanssa.
Et tarvitse välttämättä lainkaan aikaisempaa kokemusta keittiötyöstä. Tärkeintä on kiinnostus ja motivaatio oppia uutta!
Oppisopimuskoulutuksen tavoitteena on antaa sinulle valmiudet ruokapalveluvastaavan tehtävässä toimimiseen kouluissa, päiväkodeissa ja muissa vastaavissa tehtävissä. Palveluvastaavan tehtävään kuuluvat muun muassa palvelukeittiön päivittäinen ruokatuotanto sekä asiakaspalvelu, omavalvonnasta huolehtiminen, kuormien purku, astiahuolto, keittiön puhtaanapito sekä toimipisteen tukku- ja ateriatilauksista vastaaminen ja muut tehtävään kuuluvat tietokonetyöt.
Oppisopimuskoulutuksen aikana suoritat ravitsemispalveluissa toimimisen ja palvelukeittiötoimintojen opintojaksot. Mikäli olet aiemman koulutuksesi yhteydessä suorittanut nämä tutkinnonosat, sinulla ei ole mahdollista tulla valituksi mukaan oppisopimuskoulutukseen.
Koulutuksen ajankohta 13.8.2026-6.6.2027.
Oppisopimusjaksoon sisältyvän ammatillinen koulutuksen lähipäivät (2 kertaa / kk) järjestetään Omniassa, Lakelankatu 1, Espoon keskus. Oppimista tukeva työn tekeminen tapahtuu Espoo Cateringin keittiöissä.
Palkkaus: 2101,92 – 2202,05 € / kk + YTESin mukainen kokemuslisä
Haluatko lisätietoa?
Kysy rohkeasti, kerromme mielellämme lisää! Olethan yhteydessä:
Henkilöstösuunnittelija Mikko Selenius, 046 877 3739, mikko.selenius@espoocatering.fi
Espoo Cateringin henkilöstöetuja ovat ateriaetu sekä ePassi Flex -etu, joka sisältää liikunta-, kulttuuri-, työmatka- sekä hyvinvointiedun. Palkitsemme myös hyvistä työsuorituksista.
Työsuhteeseen otettavan tulee esittää itseään koskeva lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä annetun lain (504/2002) tarkoittama rikosrekisteriote.
