Academic Work Finland Oy

Process Controller / Accountant, Financial Control, UPM

  • Sijainti Ylöjärvi
  • Julkaistu 29.01.2026, 13:46
  • Haku päättyy 28.02.2026, 13:46
  • 28.02.2026, 13:46

Process Controller / Accountant, Financial Control, UPM

Tehtävänkuvaus

Työtehtävät

Vastuualueeseesi kuulu roolista riippuen tilinpäätöksen ja verotuksentai käyttöomaisuuskirjanpidon oikeellisuuden varmistaminen.

Tulet toiminaan Process Controller, Record-to-Close (Kirjanpitäjä) tai Process Controller, Fixed Assets and Leases -roolissajossa vastaat talousraportoinnin laadusta, oikea-aikaisuudesta sekä vaatimustenmukaisuudesta. Tukenasi on UPM:n konsernitason laajasisäinen asiantuntijajoukko.

Työtehtäviisi kuuluu kirjanpidon ja raportoinnin oikeellisuuden varmentaminen. Osallistut kuukausiraportointiin ohjaten aktiivisesti prosessia ja tarjoamalla asiantuntemusta vaativissa kirjanpitokysymyksissä. Vastaat oman alueesi sisäisistä kontrolleista, ja olet yhteyshenkilö tilintarkastajien suuntaan. Työympäristö on kansainvälinen ja olet aktiivisesti tekemisissä niin sisäisten kuin ulkoisten sidosryhmien kanssa.

Etsimme

– 3-5 vuotta työkokemusta vastaavista tehtävistä, voit olla myös kokeneempi
– Tehtävään soveltuva korkeakoulutausta
– Kokemusta kirjanpidosta (IFRS ja Local GAAP) ja verotuksesta
– Ymmärrystä ja mieluiten myös kokemusta tilinpäätöksen tekemisestä tai käyttöomaisuuskirjanpidosta, roolista riippuen
– Sujuva suomen ja englannin kielen taito (muu kielitaito katsotaan eduksi)
– Eduksi katsotaan SAP-osaaminen

Menestyäksesi roolissa olet lisäksi:
– Tarkka ja huolellinen
– Erinomainen kommunikoija
– Joustava ja ongelmanratkaisukykyinen

Lisätietoa:
– Aloitus: Mielellään helmikuussa
– Kesto: 6 kk, mahdollisuus jatkoon
– Sijainti: Tampere, hybridimalli

Lähetäthän hakemuksesi ja CV:si englanniksi.

Tehtävään valitulle henkilölle tullaan tekemään perusmuotoinen turvallisuusselvitys, luottotietojen tarkastus sekä huumetestit.

Rekrytointiprosessimme
Academic Work hoitaa tätä hakua asiakkaansa puolesta, jonka toiveena on kaikkien tehtävää koskevien kysymysten osoittaminen Academic Workille.

Hakijoita haastatellaan jatkuvasti ja mikäli olemme edenneet jo rekrytointiprosessissa pidemmälle, saatamme sulkea haun ennen lopullisia valintoja. Valintaprosessiin sisältyvät luonteenpiirteitä sekä kognitiivista kykyä mittaavat testit. Testit toimivat työkaluina oikean tekijän löytämiseksi tehtävään sekä takaavat tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen arvioinnin.

Työsuhde:Työsuhde
Työ alkaa:Mahdollisimman pian
Palkka:Aikapalkka
Paikkoja:1
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue:

Academic Work Finland Oy

Lue lisää UPM:stä