Kosken Leipomo Cafe Oy

kahvilatyöntekijä Kosken Leipomon kahviloihin

  • Sijainti
  • Julkaistu 25.04.2026, 19:24
  • Haku päättyy 30.06.2026, 23:59
  • 30.06.2026, 23:59

kahvilatyöntekijä Kosken Leipomon kahviloihin

Kahvilatyöntekijämme tärkein vaatimus on loistavan asiakaspalvelun osaaminen. Sen lisäksi hoidat muun henkilöstön kanssa työvuorosi aikana kahvilan toimintaan kuuluvat asiat, kuten esillepanon, tilausten vastaanottamiset, siivoamisen ym. Myöhemmin voi myös tehdä hiljaisemmissa vuoroissa yksin työtä.

Erikoisruokavaliot täytyy osata huomioida tarkkaan ja olla innostus oppia tuotteistamme ja toiminnastamme. Toivomme kokemusta kahvilatyöstä, asiakaspalveluhenkisyyttä ja joustavuutta työvuorojen suhteen ja halua tehdä töitä/ottaa työvuoroja vastaan. Työ sopii hyvin esim opiskelijalle, jos sinulla on välillä myös arkena vapaapäiviä. Myös jos eläkkeellä tahtoo tehdä pari päivää työtä viikossa, voi tämä olla sinulle sopiva paikka. Työvuoroja on sekä arkena, että viikonloppuisin.

Käsin tehdyt tuotteemme ovat erinomaiset, joten niiden takana on helppo seisoa, mutta välillä voi olla kiire ja välillä tylsän hiljaista. Asiakaspalvelun täytyy kaikissa tilanteissa onnistua ystävällisesti. Opastusvuorojenkin jälkeen neuvoa tulet saamaan niin kauan, kun jaksat kysyä, ja tarvittaessa apua ja lisäopastusta.

Osa-aikatyöntekijät tekevät työtä vaihtelevasti Kosken Leipomon kahviloissa. Jos et pääse Naantaliin, niin se on ok jos työt onnistuu muissa pisteissä. Jos pääset Naantaliin, niin se on ok, vaikka et pääse esim Skanssiin ja Kaarinaan. Jos haet osa-aikatyötä vain yhteen pisteeseemme, tai vain keskustan kahviloihimme, niin sellaista työtä meillä ei valitettavasti ole nyt tarjota.

Kannattaa katsoa kaikki myymälämme jo etukäteen https://www.koskenleipomo.fi/i/myymalat/13/ Naantalin myymälä aukeaa vasta syksyllä. Työvuorot alkavat aina 1/2-1h ennen myymälän avaamista ja työvuoro loppuu saman verran sulkemisen jälkeen, eli kannattaa myös katsoa myymälöiden aukioloajat ja varmistaa haluaako tehdä työtä tällaisina ajankohtina ennen työhakemuksen lähettämistä:) Vuorot voivat siis olla joko aamuvuoroja, päivävuoroja tai iltavuoroja vaihtelevasti.

Meillä on yli sata vuotta vanha, mutta kasvava yritys ja toivomme aina löytävämme pitkäaikaisia työntekijöitä. Opastamme työhön kunnolla, ja meillä on kirjalliset ohjeet lähes jokaiseen tilanteeseen. Aikaisempi kokemus kahvilatyöstä helpottaa kuitenkin työtä, ja ensisijaisesti valitsemme henkilöitä, joilla on kokemusta alalta.

Työsuhde:Työsuhde
Palkka:Muu Kaupan alan tes, eli 12,81-14,57e/h
Työskentelyaika:Päivätyö, Iltatyö, Arkisin, Viikonloppuisin
Paikkoja:2
Hakuohjeet:Toivon hakemukset ja kyselyt vain sähköpostilla rekry@koskenleipomo.fi. Kokemukseen perustuen hakemuksia tulee suuri määrä, eli jos en pysty vastaamaan kaikille, pahoittelen sitä jo etukäteen (käyn nämä läpi muun työn ohessa, ja päivässä sattuu ja tapahtuu aina paljon enemmän kuin mihin koskaan pystyy varautua.)
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue: ,

Kosken Leipomo Cafe Oy

Kosken Leipomo on Turun seudulla toimiva perheyritys. Meillä on tällä hetkellä 11 myymälä-kahvilaa ja syksyllä avaamme uuden Naantaliin. Leivomme enimmäkseen perinteisiä tuotteita kunnioittaen yli sadan vuoden historiaamme. Nykyään meillä myös gluteeniton leipomo, jonka tuotteita myymme jokaisessa myymälässämme ja sen lisäksi meillä on laaja vegaaninen valikoima. Kaiken tämän yhdistelmä tarkoittaa, että meillä on Turun laajin valikoima leipomotuotteita, joihin kuuluu leivät, munkit, pullat, leivokset, makeat ja suolaiset kakut, makeat ja suolaiset piirakat, täytetyt sämpylät ja patongit ym.