Tekoälyviestinnän koordinaattori (osa-aikainen), Aalto-yliopisto, Espoo
- Sijainti Espoo
Julkaistu 11.05.2026, 13:51 - Haku päättyy 17.05.2026, 0:00
Tekoälyviestinnän koordinaattori (osa-aikainen), Aalto-yliopisto, Espoo
Tekoälyviestinnän koordinaattori kohderyhmänä opiskelijat
Kiinnostaako sinua miten opiskelijat ja yliopistot käyttävät generatiivista tekoälyä arjen oppimisessa ja opetuksessa? Etsimme uteliasta ja proaktiivista, opiskelijoihin keskittyvää viestinnän koordinaattoria kartoittamaan ja viestimään tekoälyyn liittyvistä käytännöistä, nimenomaan yliopistoympäristössä.
Tässä tehtävässä teet töitä eri työryhmissä ja osallistut käytännön tekoälytaitoihin ja korkeakoulutukseen liittyviin viestintä- ja kehittämistoimiin.
Tehtävät
– Teet yhteistyötä eri sidosryhmien kanssa tekoälyn ja koulutuksen teemoissa
– Kartoitat ja tutkit, miten opiskelijat käyttävät tekoälytyökaluja opinnoissaan
– Haastattelet opiskelijoita ja yliopistohenkilöstöä oivallusten ja kokemusten keräämiseksi
– Kirjoitat lyhyitä artikkeleita, juttuja ja viestintämateriaaleja, kuten käytännön vinkkejä ja selkeitä ohjeita
– Autat järjestämään tapahtumia, työpajoja ja koulutuksia
– Osallistut viestintään ja tekoälylukutaitoon liittyviin tapahtumiin, työpajoihin, esittelypisteisiin ja tapaamisiin
Toivomme sinulta
Kiinnostusta siihen, miten tekoäly vaikuttaa koulutukseen. Esimerkiksi:
– Ymmärrät sekä opiskelijoiden että opettajien näkökulmia tekoälyyn
– Haluat auttaa tunnistamaan merkityksellisiä käyttötapauksia ja edistää vastuullista, avointa keskustelua tekoälystä
Edellytykset
– Olet opiskelija tai vastavalmistunut, joka ymmärtää yliopistokenttää ja generatiivista tekoälyä (sinun ei tarvitse olla Aalto-yliopiston opiskelija tai alumni)
– Vahvat kirjoitus- ja viestintätaidot
– Olet hyvä kuuntelija, jolle on luontevaa tehdä haastatteluja ja tiivistää havainnot
– Olet järjestelmällinen, oma-aloitteinen ja utelias erityisesti tekoäly koulutuksessa kiinnostaa sinua
– Kiinnostus tekoälylukutaitoon ja uusiin opetuskäytänteisiin
– Drupal-osaaminen katsotaan eduksi
Kielitaito
Suomen kieli on erittäin hyödyllinen aiheen ja sidosryhmäkeskustelujen luonteen vuoksi. Toisaalta äidinkielen tasoinen englanti voi myös riittää.
Aloitus
– Perehdytys ja aloitus kesäkuun alussa
– Itsenäistä työtä kesäheinäkuussa (noin 01 pv/viikko)
– Aktiivisempi vaihe elokuun alusta (noin 12 pv/viikko)
Kesto
– Työsuhde jatkuu vuoden 2026 loppuun, ja työn arvioidaan jatkuvan tämän jälkeenkin
Jos olet kiinnostunut tekoälyn, viestinnän ja korkeakoulutuksen rajapinnasta, haluamme kuulla sinusta!
Hakuohjeet ja lisätiedot:
Rekisteröidy hakijaksi www.staffpoint.fi ja täytä hakemus huolellisesti sekä liitä hakemukseesi CV:si. Tuothan hakemuksessasi esiin, miten vahvuutesi tukevat tehtävän eri painotuksia.
HUOM. Haastatteluiden ensimmäinen kierros tehdään videohaastattelutyökalun avulla eli tarkkailethan sähköpostiasi mahdollisen haastattelukutsun varalta.
Aalto-yliopisto
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu lähes 14 000 opiskelijaa ja 5 000 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Sähköposti: mia.viskari@staffpoint.fi
Aalto-yliopisto
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu lähes 14 000 opiskelijaa ja 5 000 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.