K-ryhmä

Osastopäällikkö, K-Citymarket Kotka

  • Sijainti Kotka
  • Julkaistu 13.04.2026, 15:25
  • Haku päättyy 30.04.2026, 3:00
  • 30.04.2026, 3:00

Osastopäällikkö, K-Citymarket Kotka

Haemme nyt tekijöiden taloon K-Citymarket Kotkaan osastopäällikköä, jonka sydän sykkii myynnin tekemiselle ja joka yhdessä tiiminsä kanssa tähtää joka päivä kohti parempaa kauppaa.

Tehtävä on vakituinen.

Millainen rooli on kyseessä?

Vastaat siitä että kaupassa on kiva käydä ja että asiakas ja laatu ohjaavat kaikkea tekemistä kaupassa. Sinulla on vastuu tavaratalon päivittäisestä operatiivisesta johtamisesta tavaratalosta vastaavan tavaratalopäällikön alaisuudessa. Toimit käyttötavaraosaston henkilöstön yhtenä esihenkilönä ja olet vastuussa käyttötavaran toimintojen sujuvuudesta ja kehittämisestä. Yhteistyö talon muiden esihenkilöiden kanssa on tiivistä. Yhdessä varmistatte, että kauppa vastaa asiakkaiden odotuksia ja tarjoaa ensiluokkaisen ostokokemuksen.

Arki Cittarissa on kaikkea muuta kuin harmaata!

Osastopäällikkönä olet oman alueesi kapteeni – johdat myyntiä, innostat tiimiäsi tavoitteellisesti ja teet rohkeita kaupallisia päätöksiä. Johdat toimintaa selkeällä otteella ja varmistat, että käyttötavaran strategia näkyy asiakaspalvelussa, tuloksissa ja myynnillisesti houkuttelevassa myymälässä. Tähtäämme odotukset ylittävään palvelukokemukseen, jossa asiakkaat lähtevät kaupasta hyvällä fiiliksellä.

Vastaat henkilöstö- ja asiakaskokemuksesta, myynnistä, kannattavuudesta ja varaston hallinnasta. Päiväsi sisältävät monipuolista tekemistä, myymälätyöstä työvuorosuunnitteluun, aktiiviseen myyntiin ja tiimin sparraamiseen ja osaamisen kehittämiseen. Valmennat ja innostat tiimiä selkein tavoittein sekä seuraat tuloksia systemaattisesti. Varmistat, että osastosi on kaupallisesti konseptin mukaisesti houkutteleva ja asiakkaat löytävät juuri oikeat tuotteet oikeaan aikaan. Osallistut ketjun kehittämiseen tuomalla esiin oman kaupan havainnot ja toimivat käytännöt. Hyödynnät aktiivisesti työkaluja ja tunnuslukuja sekä kehität toimintaa yhdessä muiden esihenkilöiden kanssa. Huolehdit hyvästä työilmapiiristä ja turvallisesta työympäristöstä, jossa on helppo onnistua ja tehdä kauppaa Let´s K asenteella!

Meillä pärjäät, kun sytyt tavoitteista, tartut toimeen ja viet tiimiäsi eteenpäin hyvällä fiiliksellä. Työssä yhdistyvät ihmisläheinen esihenkilötyö, myyntihenkisyys ja numerot hallitseva ote. Olet aidosti mukana myymäläarjessa ja tartut toimeen siellä missä tarvitaan. Välillä se voi tarkoittaa asiakaspalvelua osastolla, ruuhkanpurkua kassalla, kampanjoiden rakentamista tai inventointia varhain aamulla. Sesongit ja kampanjat ovat tärkeä osa työtäsi. Ne rytmittävät arkea, vaikuttavat myynnin painotuksiin ja edellyttävät sujuvaa reagointia täydennyksistä esillepanoihin.

Käy tutustumassa Kiiran ja Annan ajatuksiin työstä Cittarissa: Töissä K-Citymarket päällikkönä

Töihin tekijöiden taloon?

– kuukausipalkan lisäksi sinulla on mahdollisuus saavutuksiin sidottuun kannustavaan tulospalkkioon kolme kertaa vuodessa – saat käyttöösi monipuoliset henkilöstöedut, jotka tukevat arkeasi ja vapaa-aikaasi: Epassi Flex, henkilöstöalennukset K-ryhmän myymälöissä, vapaa-ajan tapaturmavakuutus sekä yhteistyökumppaneiden edut liikuntaan, hyvinvointiin, optikkopalveluihin sekä matkailuun ja majoitukseen – tuemme osaamisesi kehittämistä koulutusten, eLearning-sisältöjen ja verkostojen kautta – useita urapolkuvaihtoehtoja kansainvälisessä konsernissa – vastuullisen ja näkyvän roolin vilkkaassa kauppaympäristössä – mahdollisuuden vaikuttaa oman osastosi tuloksiin ja tekemisen tapoihin – perehdytyksen ja esihenkilöiden tuen tehtävässä onnistumiseen – joustavat työajat kaupan arjen puitteissa
Menestyt tehtävässä, jos sinulla on

– kaupallista koulutusta ja aiempaa kokemusta esihenkilötyöstä
– näyttöä tuloksellisesta tekemisestä tai tiimin vetämisestä – vahva halu kehittää myyntiä ja saavuttaa erinomaisia tuloksia, aitoa asiakaspalveluasennetta sekä halua luoda ylivertainen asiakaskokemus – kyky innostaa, ideoida ja saada tiimi mukaan tekemiseen – reipas ja vastuullinen työote sekä halu olla läsnä arjessa ja tarttua toimeen – valmius työskennellä kaupan aukioloaikojen mukaisesti – tehtävässä tarvitset hyvää suomen kielen taitoa. Englannin kielen osaaminen on eduksesi

Kiinnostuitko?

Hae tehtävää ja kerro meille, millaisella otteella johdat myyntiä ja innostat tiimiäsi.

Jos haluat lisätietoa tehtävästä, laita sähköpostia: tavaratalopäällikkö Joni Aittola, joni.aittola@citymarket.fi Olisi hienoa kuulla sinusta mahdollisimman pian, joten lähetäthän hakemuksesi viimeistään 30.4.2026 mennessä oheisen linkin kautta.

Meillä K-ryhmässä toimitaan LET´S K asenteella. Se tarkoittaa meille tekemisen kulttuuria, jossa toimimme ratkaisukeskeisesti, asiakaslähtöisesti, periksiantamattomasti ja suhtaudumme asioihin positiivisesti. Uskomme vahvasti siihen, että jokaisella on lupa loistaa.

Me K-ryhmässä arvostamme monimuotoisuutta ja uskomme, että erilaiset taustat ja näkökulmat ovat avain menestykseen. Pyrimme luomaan työympäristön, jossa jokaisella on mahdollisuus kehittyä. Yhdenvertaisuus, syrjimättömyys ja oikeudenmukaisuus ovat keskeisiä periaatteitamme rekrytoinnissa, palkitsemisessa ja urakehityksessä.

Työsuhde:Työsuhde
Palkka:Muu
Paikkoja:1
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue:

K-ryhmä

Meitä on yli 1000 kauppiasta ja 39 000 koolaista, joilla on loputon usko paremman kaupan rakentamiseen yhä uudestaan ja uudestaan. Uskomme kauppaan ja kauppiuuden vahvaan henkeen yritteliään ja hyvinvoivan yhteiskunnan kivijalkana.

Oli juttusi autot, rakentaminen, asiakaspalvelu tai teknologia, meillä on jatkuvasti uusia paikkoja paremman kaupan tekijöille. Meillä kädenjälkesi näkyy suomalaisten arjessa - miten liikumme, syömme tai rakennamme. Tämä talo ei pysähdy ja pystytkin rakentamaan omanlaista uraasi toimialoista ja yhtiöistä toiseen.

Olemme tekijöiden talo ja meitä yhdistää ehta tekemisen meininki. Yhdessä tuumin ja asiakas mielessä me teemme parempaa kauppaa, ihan joka päivä. Joten eiköhän kääritä hihat ja laiteta taas tuulemaan LETS K!