Academic Work Finland Oy

IT Support, Multi-Link Terminals (Helsinki & Kotka / Hybrid)

  • Sijainti Kymenlaakso
  • Julkaistu 06.03.2026, 15:12
  • Haku päättyy 05.04.2026, 16:12
  • 05.04.2026, 16:12

IT Support, Multi-Link Terminals (Helsinki & Kotka / Hybrid)

Tehtävänkuvaus

IT Supportina vastaat Multi-Link Terminals -organisaation IT-ympäristön päivittäisestä toimivuudesta sekä käyttäjätuesta. Työsi koostuu sekä etätuesta että lähituesta, ja pääset työskentelemään vaihtelevissa ympäristöissä Vuosaaren ja Kotkan satamissa.

Suurin osa tukipyynnöistä liittyy Microsoft-ympäristöihin, työasemiin ja verkkoihin. Samalla pääset osallistumaan myös infrastruktuurin ylläpitoon, kuten verkkojen, palvelimien ja eri laitteistojen hallintaan.

Työ on monipuolista ja vaatii kykyä hahmottaa teknisiä kokonaisuuksia sekä ratkaista ongelmia itsenäisesti. Sinun ei tarvitse olla valmis asiantuntija kaikessa – tärkeintä on halu oppia ja kehittyä.

Tarjoamme
– Monipuolisen IT-roolin kriittisessä logistiikkaympäristössä
– Mahdollisuuden kehittää osaamistasi laajasti IT-infrastruktuurin parissa
– Joustavan hybridityömallin
– Osaamisesta riippuen 3500–4500 €/kk palkkauksen
– Kokeneen järjestelmäarkkitehdin tueksesi ja työpariksesi

Työtehtävät
– IT-tuki yrityksen työntekijöille (lähituki ja etätuki)
– Microsoft 365 -ympäristön ylläpito ja tukitehtävät
– Työasemien asennus, ylläpito ja vianratkaisu
– Verkkojen ja laitteistojen ylläpito (esim. palomuurit, kytkimet, wifi, tulostimet)
– Virtualisointiympäristöjen ylläpito (VMware)
– IT-laitteiden käyttöönotto ja konfigurointi
– IT-ympäristön tietoturvan tukeminen
– Ongelmien analysointi ja ratkaiseminen yhteistyössä IT-tiimin kanssa

Työ tapahtuu pääasiassa etänä, mutta sisältää säännöllisiä käyntejä Vuosaaren ja Kotkan satamissa (esimerkiksi lähituen tarpeisiin). Kotkassa työskentelyä on tyypillisesti noin yksi päivä viikossa.

Etsimme

Etsimme henkilöä, joka on utelias, ratkaisukeskeinen ja haluaa kehittyä monipuolisessa IT-roolissa.

Sinulla on:
– noin 2–4 vuoden kokemus IT-supportista tai IT-infrastruktuurin parista
– osaamista Microsoft 365 -ympäristöstä
– ymmärrystä verkoista, työasemista ja IT-laitteistoista
– sujuva suomen ja englannin kielen taito
– ajokortti ja mahdollisuus käyttää omaa autoa

Lisäksi katsomme eduksi:
– VMware- tai virtualisointiympäristöjen tuntemuksen
– perustason osaamisen SQL-tietokannoista
– ymmärryksen tietoturvasta IT-ympäristöissä

Työ sisältää ajoittaista päivystystä ahtaajien työvuoroja mukaillen. Päivystys jaetaan tiimin kesken viikkovuoroissa.

Rekrytointiprosessimme
Academic Work hoitaa tätä hakua asiakkaansa puolesta, jonka toiveena on kaikkien tehtävää koskevien kysymysten osoittaminen Academic Workille.

Hakijoita haastatellaan jatkuvasti ja mikäli olemme edenneet jo rekrytointiprosessissa pidemmälle, saatamme sulkea haun ennen lopullisia valintoja. Valintaprosessiin sisältyvät luonteenpiirteitä sekä kognitiivista kykyä mittaavat testit. Testit toimivat työkaluina oikean tekijän löytämiseksi tehtävään sekä takaavat tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen arvioinnin.

Työsuhde:Toimeksianto Rekrytointitoimeksianto: Multi-Link Terminals Ltd Oy
Työ alkaa:Mahdollisimman pian
Palkka:Kiinteä palkka
Paikkoja:1
Lähde: Työmarkkinatori

Osaamisalue: ,

Academic Work Finland Oy

Multi-Link Terminals tarjoaa joustavaa ja ammatitaitoista ahtauspalvelua. Lue lisää yrityksestä täällä.