Operaattori / Ateno Oy
- Sijainti Evijärvi
Julkaistu 09.02.2026, 14:00 - Haku päättyy 02.03.2026, 23:59
Operaattori / Ateno Oy
Ateno Oy on moderni alihankintayritys, joka valmistaa kokoonpanovalmiita teräsleikkeitä ja -komponentteja johtaville kone- ja laitevalmistajille. Yritys hyödyntää nykyaikaista konekantaa ja robotisoituja tuotantosoluja, mikä tekee tuotannosta tehokasta ja laadukasta. Atenon tuotantoympäristö on dynaaminen ja innovatiivinen, toimien robotisoidun hitsauksen ja tuotannon parissa robotisoiduissa FMS-soluissa.
Etsimme energistä ja tarkkaa operaattoria ABB-robottisolulle Evijärvelle. Tehtävässä vastaat tuotantoprosessin eri vaiheista robottisoluympäristössä, kuten robottisolun operoinnista ja ABB-ohjelman käytöstä, pisteiden tarkastuksesta ja ohjelman läpikäynnistä sekä tarkastustyöstä. Työtehtäviisi kuuluu myös kappaleiden kasausta ja robotille siirtoa, sekä kappaleiden vaihtoon liittyviä toimenpiteitä.
Odotamme sinulta:
-Kokemusta ABB-ohjelman käytöstä
-Kykyä lukea valmistuspiirustuksia
-Hyvää paineensietokykyä, tarkkuutta sekä huolellista työotetta
-Positiivista asennetta ja oppimishalua
Työ on osakseen fyysistä ja sopii henkilölle, joka viihtyy vauhdikkaassa tuotantoympäristössä. Työ sisältää myös työskentelyä tuotantotilojen eri pisteissä.
Töitä tehdään tilanteen mukaan kahdessa vuorossa arkisin, edellyttäen myös valmiutta kolmivuorotyöskentelyyn. Noudatamme teknologiateollisuuden työehtosopimusta, ja palkkaus tehtävässä määrittyy kokemuksesi ja osaamisesi mukaan. Tehtävä on vakituinen ja kokoaikainen.
Kiinnostuitko?
Jätä hakemuksesi ja CV:si rekrytointijärjestelmämme kautta viimeistään 2.3.2026. Työ alkaa määräaikaisena Laura Rekrytointi Oy:n kautta, ja jatkuu toistaiseksi voimassa olevana Atenolla koeajan jälkeen.
Lisätietoja tehtävästä antaa rekrytointiasiantuntija Lotta Moilanen (lotta.moilanen@laura.fi)
Tutustu lisää toimintaamme https://ateno.fi/
